Zvládneme to zaplatit pane Lorenc?

S vaším aktivovaným Adblockerem to bohužel nezvládneme. To máte: redaktoři, programátoři, mobilní aplikace, provoz serveru, domény... a reklamy jsou naším jediným zdrojem příjmů.

Děkujeme, že naše úsilí podpoříte zařazením Filmových míst mezi neblokované weby.

Pro analýzu návštěvnosti a zobrazení reklam používáme soubory cookie. Pokud nesouhlasíte, odejděte, jinak klepněte na:

Rozumím

Drsný středověký král se moderního upgradu nebojí

Drsný středověký král se moderního upgradu nebojí

Ohromní sloni, mořské panny s chapadly a magický meč jako zbraň hromadného ničení. Legendární Artuš se vrací na plátna kin ostřílený a neotesaný. Snímek Král Artuš: Legenda o meči působí lehce halucinogenně, jako kdyby se Tarantino rozhodl nafilmovat Pána prstenů.

Guy Ritchie v britské rozhlasové stanici BBC přiznal, že při vzniku snímku neváhal popustit uzdu fantazii. Nabízí se otázka, proč se režisér vtipného Sherlocka Holmese a reklamy na pánské boxerky s Davidem Beckhamem v hlavní roli (který si v Artušovi mimochodem rovněž zahrál), vrhnul do artušovské legendy napumpované VFX triky. „Rád zkouším nové věci, prozkoumávám neznámá místa,“ může být celkem uspokojivou odpovědí na sebevědomý přístup k ranně středověké legendě. Film se rozhodně nebojí utéct na míle daleko od zavedených schémat a naučených příběhů. Středověký kněz a kronikář Geoffrey z Monmouthu by však nevěřil vlastním očím.

Charlie Hunnam v roli krále Artuše (foto: Vertical Entertainment)

Chaos, počítačová bojovka, alfasamci Artuš a Vortigern

Podpis Guye Ritchieho je ve snímku více než patrný. Jednotlivé postavy jsou v podstatě gangsteři s pohotovým vtipem na rtech – zde stojí za zmínku Wetstick (Kingsley-Ben Adir) Back Lack (Neil Maskell), Mischief John (Geoff Bell) a samozřejmě Goosefat Bill (Aidan Gillen). Na scéně se objevuje také britský fotbalový záložník a módní ikona David Beckham v roli Triggera, role alfa záporáka se zhostil Jude Law, Guyeův oblíbený doktor Watson.

Záporáka si zahrál Jude Law (foto: Vertical Entertainment)

Ritcheův filmařský styl se zdá být chaotický, film je postavený na spontánnosti jednotlivých postav, rychlém střihu a dynamickém vyprávění. Místy spíš připomíná počítačovou hru než film, kde divák hledá především příběh. Nesoudržnost a zmatečnost zachraňují archetypální krasavci v čele se samotným králem Artušem (Charlie Hunnam) a rozkošně zlounským Vortigernem (Jude Law). Z filmu bohužel tryská politická korektnost, těžko si představit v ranně středověké Anglii černochy a Asiaty jako největší parťáky budoucího krále. Čert to ale vem, snímek Král Artuš: Legenda o meči je hlavně zběsilou fantasy a historii připomíná snad jenom povrchním pozlátkem soubojů muže proti muži.

Merlin se ztratil

Chybí tajemný kouzelník Merlin, nahrazuje ho jakási magií obdařená rasa lidí. Ti byli dlouho odkázáni žít v temném království (ve snímku nazvaném Darkland) pod tyranskou vládou Vortigernova rádce Mordreda (Rob Knighton). Šikovným kouzelníkům se podařilo svolat rozsáhlý zvěřinec neuvěřitelných bytostí- gigantických hadů, netopýrů, krys a slonů. Z tohoto rodu pochází také Artušova pomocnice, zde jednoduše pojmenovaná Mage (mág – Astrid Berges-Frisbbey).

Lokace jsou převážně dílem počítače, několik záběrů se ale točilo ve Walesu (foto: Vertical Entertainment)

Artušovu osudovou lásku Guinevere ve filmu divák nezahlédne, v překvapení však zůstane stát, když zjistí, co je zač kámen, ze kterého jedině Artuš dokáže vytáhnout kouzelný meč. Jedná se o zkamenělého Artušova otce Uthera (Eric Bana), který vlastním mečem spáchal podivně rituální sebevraždu.

Je to pouhý začátek

Znalcům legendy bude vedle Merlina a Guinevery chybět rovněž zlá čarodějnice Morgana či Svatý grál. Guy Ritchie i scénáristé Joby Harold a Lionel Wigram tyto výčitky odmítají mávnutím ruky „V dalších filmech to napravíme,“ Snímek se evidentně dočká pokračování, diváci stojí teprve na začátku fantaskního filmového eposu.

Jude Law (foto: Vertical Entertainment)

Možná mají autoři velkofilmu pravdu, strhující postavy, kterými se legenda o králi Artušovi jenom hemží, si zaslouží být servírováni mlsným filmových fajnšmekrům postupně. Divák si může být každopádně jist, že Guy Ritchie se velkolepých plánů nebojí. S velkorysostí jemu vlastní se chystá postupně vykouzlit zcela nový filmový svět věnovaný tajemnému králi z raného anglického středověku.

Snímek měl premiéru 11. května 2017

Komentáře

Neexistují žádné položky.

Komentáře

Jméno(*)
E-mail
Opište kód(*,1)
Komentář(*,2)

*) Údaje označené hvězdičkou a tučným písmem jsou povinné.

1) Pokud se přihlásíte nemusíte vyplňovat některé údaje.

2) Nepřihlášený uživatel nemůže vkládat některé textové prvky - například odkazy.

Chcete-li text v textových polích naformátovat, použijte následující značky:

*Kurzíva* nebo _Kurzíva_

**Tučný text** nebo __Tučný text__

#Nadpis první úrovně

##Nadpis druhé úrovně

Příklad [odkazu](https://filmovamista.cz) na Filmová místa.cz. Vznikne:
Příklad odkazu na Filmová místa.cz.

Nejnavštěvovanější filmy:

Vyhledávání

Filmová místa do kapsy

Nejčerstvější informace

Nahlásit chybu | Autorská práva upravena licencí CC: Creative Commons License Filmová místa.cz 2006 - 2018 | Movieloci.com | Filming-locations.com | Lieuxtournage.fr | Paetrik | Fotíme Oba | 1.26