Zvládneme to zaplatit pane Lorenc?

S vaším aktivovaným Adblockerem to bohužel nezvládneme. To máte: redaktoři, programátoři, mobilní aplikace, provoz serveru, domény... a reklamy jsou naším jediným zdrojem příjmů.

Děkujeme, že naše úsilí podpoříte zařazením Filmových míst mezi neblokované weby.

Menu

Česká autokina: Koronavirus přinesl fenomén, který známe z hollywoodských bijáků

Česká autokina: Koronavirus přinesl fenomén, který známe z hollywoodských bijáků

Kvůli restrikcím zavedeným vládou na zamezení šíření koronavirové nákazy ztrácejí česká kina kolem 50 milionů korun týdně. Jenže český milovník filmu si umí poradit: na konci dubna začalo na nákladovém nádraží Žižkov fungovat autokino Art Parking, další najde český divák také u letiště Václava Havla, v Letňanech a na Strahově. Zhlédnout snímek z pohodlí vlastního vozidla je možné samozřejmě i v jiných českých městech.

„Maj to mega vymakaný, buď máš zvuk ze svého auta nebo z repráku, co dostaneš (potřebuješ vstup jako na sluchátka – 3,5 mm jack). Záchody mají hned vedle. Když chceš popcorn, oříšky, nebo něco k pití – včetně dobrý točený Plzně, tak napíšeš sms a do tří minut to holka v košíčku přinese. Byli jsme na filmu Once upon a time in Hollywood a až na horko z odpoledního slunce to bylo fakt skvělý. Na normální kino to co do kvality obrazu a zvuku samozřejmě ztrácí body, ale byl to úžasnej zážitek,“ vypráví divák Jan Voběrek, který navštívil kino Art Parking na pražském Žižkově.

Autokina se zrodila v USA. Sály pod širým nebem pod názvem Drive-In Theatre bylo možné navštěvovat od roku 1933, kdy bylo jedno z prvních Drive In kin otevřeno v New Jersey. Nabízelo čtyři stovky parkovacích míst, a promítací plátno o velikosti 12×15 metrů. První autokino doprovázel slogan „Všechny rodiny jsou vítány a je jedno, jak hlučné Vaše děti jsou.“

Primárním problémem byla často kvalit zvuku. Úplně první autokino Hollingshead mělo reproduktory nainstalované na vyvýšeném místě, což ale samozřejmě způsobovalo zpoždění zvuku. V roce 1935 se začaly instalovat reproduktory přímo před jednotlivé řady aut. Rok 1941 přinesl repráčky přímo do automobilů s možností vlastní kontroly zvuku což konečně vyřešilo zbývající zvukové problémy.

Autokino (foto: Jan Voběrek)

Nejpopulárnější byla autokina na konci padesátých a na začátku šedesátých let, a to především v zemědělských oblastech: v USA v té době bylo přes čtyři tisíce autokin. Byly levější alternativou ke klasickým kinosálům: ušetřily benzín za cestu do městského kina a zpátky a vstupné vyšlo na méně než při návštěvě kamenného kina. Jednou z podstatných výhod byla možnost přijet do kina s celou rodinou, rodiče brali své ratolesti na film rovnou v pyžamech, některá autokina dokonce nabízela ohřívače dětských lahví nebo prodejní automaty na dětské plenky. Autokina si také užívala mládež, často zde docházelo k prvním milostným schůzkám. Pokles zájmu o autokina nastal na konci šedesátých let, s příchodem barevné televize, kabelové televize a videopůjčoven.

Budoucnost českých autokin je ve hvězdách, zatím se ale zdá, že si svoje diváky najdou.

Autokina v Praze a okolí

Autokino Strahov (oficiální web)

KDE: Zátopkova 6, Praha 6 KDY: od 12. května denně do konce září ZA KOLIK: 350 Kč za auto

**Autokino Art Parking ** (oficiální web)

KDE: Nákladové nádraží Žižkov, Želivského 2, Praha 3 KDY: každý den v týdnu ZA KOLIK: 438 Kč za auto

Autokino Dlabačov (oficiální web)

KDE: Bělohorská 24, Praha 6 KDY: od pátku 8. května (zatím je program do soboty 23. května) ZA KOLIK: 350 Kč za auto

Kinoauto Praha (Facebook)

KDE: Radlická 298/105, Praha 5 – "Radlická Parking" KDY: ČT-NE ZA KOLIK: 600 Kč za auto plus občerstvení

Mercedes-Benz Arena (oficiální web)

KDE: výstaviště PVA Expo v Praze-Letňanech KDY: denně od pondělí 11. května ZA KOLIK: 400 Kč za auto včetně nealko nápojů a popcornu pro dvě osoby

Komentáře

Neexistují žádné položky.

Komentáře

Jméno(*)
E-mail
Opište kód(*,1)
Komentář(*,2)

*) Údaje označené hvězdičkou a tučným písmem jsou povinné.

1) Pokud se přihlásíte nemusíte vyplňovat některé údaje.

2) Nepřihlášený uživatel nemůže vkládat některé textové prvky - například odkazy.

Chcete-li text v textových polích naformátovat, použijte následující značky:

*Kurzíva* nebo _Kurzíva_

**Tučný text** nebo __Tučný text__

#Nadpis první úrovně

##Nadpis druhé úrovně

Příklad [odkazu](https://filmovamista.cz) na Filmová místa.cz. Vznikne:
Příklad odkazu na Filmová místa.cz.

Nejnavštěvovanější filmy:

Vyhledávání

Filmová místa do kapsy

Nejčerstvější informace

Nahlásit chybu | Autorská práva upravena licencí CC: Creative Commons License Filmová místa.cz 2006 - 2021 | Movieloci.com | Filming-locations.com | Lieuxtournage.fr | Heureka.cz | Paetrik | Fotíme Oba | 1.67