Zvládneme to zaplatit pane Lorenc?

S vaším aktivovaným Adblockerem to bohužel nezvládneme. To máte: redaktoři, programátoři, mobilní aplikace, provoz serveru, domény... a reklamy jsou naším jediným zdrojem příjmů.

Děkujeme, že naše úsilí podpoříte zařazením Filmových míst mezi neblokované weby.

Menu

Betlémské světlo: Nejen komedie o stárnoucím spisovateli a jeho velké představivosti

Betlémské světlo: Nejen komedie o stárnoucím spisovateli a jeho velké představivosti

Film Jana Svěráka se odvíjí v duchu veselém i smutném. Nejde totiž jen o komedii pro zasmání. Otec a syn Svěrákovi nás nutí zamýšlet se nad smyslem života, přináší pro ně typický humor, s nadsázkou zlehčují konec života, kdy se hrdina ocitá ve své rakvi a vesele pokuřuje. Snímek zobrazuje touhy stárnoucího manželského páru pomáhat si a být spolu v různých životních situacích. Zdeněk Svěrák představuje spisovatele Švejnohu, jeho manželku už potřetí ve filmovém světě představuje Daniela Kolářová.

Spisovatel na penzi rozvíjí své dvě povídky, které se v závěru filmu prolínají s reálným životem. Nedokončené povídky se mu hromadí v hlavě a jejich postavy vylézají na denní světlo a dožadují se, aby autor pokračoval v ději. Všichni něco chtějí. Fotograf Matěj chce získat nedobytnou magistru z lékárny, pan Bohumil prosí, aby udělal zázrak, automechanik Bakalář by chtěl být léčitelem. Do toho vstupuje z reálného světa Šejnohova manželka, která si myslí, že už by měl psaní nechat a konečně se věnovat jí.

Zdeněk Svěrák a Vojta Kotek (Foto: Bioscop)

Je tu již zmíněný pan Bohumil, který prosí, aby udělal zázrak, automechanik Bakalář (Ondřej Vetchý) by pro změnu chtěl být léčitelem. Radost a smutek nad hendikepovaným synem, který je smyslem života svých rodičů, přesto, že vědí, že jejich syn nikdy nebude žít svůj samostatný život. V roli otce zde vystupuje Vladimír Javorský, který si symbolicky přeje zázrak pro svého syna a matka Jitka Čvančarová. A přesto i když žádný zázrak se nekoná anebo právě proto jsou schopni bezmezně milovat své dítě.

Stárnoucí spisovatel již není zcela v kondici a jeho postavy se mu různě prolínají i do osobního života.

Automechanik Ondřej Vetchý (foto: Bioscop)

Neopomenutelné jsou postavy Miroslava Táborského a Jana Budaře v rolích osob pohřební služby, kteří vnášejí do příběhu ještě hlubší pohled na křehkost života a jistou morbidnost. Jiří Macháček zase příběh odlehčuje jako vychovatel na dílně handicapovaných klientů.

Jitka Čvančarová, Vojta Kotek, Tereza Ramba, Ondřej Vetchý (foto: Bioscop)

Na závěr filmu už plně splývá realita s fiktivním příběhem v jeden celek. Dochází k naplnění příběhů a ukončení cesty hledání a vše se upíná jakoby symbolicky ke světlu zdroji života a směřování další cesty. Snímek Betlémské světlo vznikl podle povídek Zdeňka Svěráka.

Natáčení probíhalo v Praze, v garážích obchodního centra na Chodově, v Plzni ve věznici na Borech, v Holešovicích ve Veverkově ulici a poslední záběry jsou ze Stráže nad Nežárkou.

Marie Košařová

Komentáře

Neexistují žádné položky.

Komentáře

Jméno(*)
E-mail
Opište kód(*,1)
Komentář(*,2)

*) Údaje označené hvězdičkou a tučným písmem jsou povinné.

1) Pokud se přihlásíte nemusíte vyplňovat některé údaje.

2) Nepřihlášený uživatel nemůže vkládat některé textové prvky - například odkazy.

Chcete-li text v textových polích naformátovat, použijte následující značky:

*Kurzíva* nebo _Kurzíva_

**Tučný text** nebo __Tučný text__

#Nadpis první úrovně

##Nadpis druhé úrovně

Příklad [odkazu](https://filmovamista.cz) na Filmová místa.cz. Vznikne:
Příklad odkazu na Filmová místa.cz.

Nejnavštěvovanější filmy:

Vyhledávání

Filmová místa do kapsy

Nejčerstvější informace

Nahlásit chybu | Autorská práva upravena licencí CC: Creative Commons License Filmová místa.cz 2006-2023 | Movieloci.com | Filming-locations.com | Lieuxtournage.fr | Krásný Krámek | Paetrik | 0.95