Zvládneme to zaplatit pane Lorenc?

S vaším aktivovaným Adblockerem to bohužel nezvládneme. To máte: redaktoři, programátoři, mobilní aplikace, provoz serveru, domény... a reklamy jsou naším jediným zdrojem příjmů.

Děkujeme, že naše úsilí podpoříte zařazením Filmových míst mezi neblokované weby.

Menu

Past na Jiřinu Štěpničkovou: Příběh herečky, která se dostala do komunistické léčky

Past na Jiřinu Štěpničkovou: Příběh herečky, která se dostala do komunistické léčky

Uznávaná divadelní herečka Jiřina Štěpničková chtěla se svým čtyřletým synem Jiřím utéci za svobodou, místo toho padla do komunistické léčky, která ji připravila o 10 let života. Česká televize o jejím tragickém osudu i zradě jejích kolegyň z Vinohradského divadla připravila snímek nazvaný Past. V hlavní roli se objeví Zuzana Stivínová.

Zuzana Stivínová se přestaví v roli herečky Jiřiny Štěpničkové (foto: ČT)

Režie životopisného filmu se ujal Viktor Polesný. Bude se jednat o portrét slavné české divadelní herečky, její neúspěšný pokus emigrovat na západ i následný proces, ve kterém byla odsouzena k patnácti letům vězení. Štěpničková si odseděla dvě třetiny trestu v pardubické ženské věznici, z které byla po deseti letech podmínečně propuštěna, dva měsíce před prezidentskou amnestií v roce 1960.

Malého Jiřího Štěpničku ztvárnil Adam Vojtek, syn rockera Pepy Vojtka (foto: ČT)

Jiřina Štěpničková se narodila 3. dubna 1912 v Praze. Už během studií hostovala v Osvobozeném divadle. Když se její otec dozvěděl, že místo na obchodní škole studuje na Státní konzervatoři, chtěl ji vydědit. Její herecké úspěchy jej od tohoto záměru však odradily. Byla nesmírně talentovaná, díky čemuž stanula už jako sedmnáctiletá na prknech Národního divadla. Rok na to zde získala své první angažmá, ve čtyřiadvaceti letech pak odtud odešla do Divadla na Vinohradech, na jehož scéně působila až do roku 1951.

Jiřina Štěpničková

Před kamerou se dočkala prvního výrazného úspěchu v roce 1935, kdy ztvárnila roli Maryši, kterou oslnila. Točila i další filmy, byla nezapomenutelnou Divou Bárou i bláznivou Viktorkou, objevila se ve více než padesáti filmech. Když však přišli v období protektorátu s nabídkou nacisté, odmítla.

Jako bláznivá Viktorka v Babičce, kterou ztvárnila Terezie Brzková (1940, režie: František Čáp)

Po válce zamířila na studijní pobyt do Londýna, kde se jí 16. dubna 1947 narodil syn Jiří Štěpnička, jehož otcem byl akademický malíř Jan Samec. Záhy však šli herečka i malíř každý svou cestou. Štěpničková se s malým Jiřím v roce 1948 vrátila do Československa, kde se dostala do hledáčku komunistické státní policie, která ji chtěla získat pro spolupráci. Komunistům se však od ní dostalo stejné odpovědi, jakou předtím dala nacistům. Komunisty navíc ještě vyprovokovala, když na závěr jednoho představení odříkala krátkou modlitbu za naši zemi. Trest na sebe nenechal dlouho čekat, Štěpničková přišla o svou milovanou práci. Žádné natáčení a v divadle čím dál méně hereckých příležitostí. Ale to nebylo všechno. Komunisté se na ni rozhodli nalíčit dokonalou past.

Nad Jiřinou Štěpničkovou sklapla připravená past. Natáčelo se na nádraží ve Skalsku. (foto: ČT)

"Přijeď, holka, mám pro tebe práci," zněl vzkaz od režiséra Františka Čápa, který Štepničková obdržela. Herečka jej znala, za války s ním natočila několik filmů a když ji házel záchranné lano a nabízel jí, aby za ním utekla do západního Německa, neviděla na tom nic špatného. Útěkem mohla získat svobodu a lepší budoucnost. Zoufalá doba nutí k zoufalým činům. Herečka se v říjnu 1951 odhodlala spolu se svým čtyřletým synem překročit ilegálně hranice. Že je to celé v režii tajné policie, jí došlo, až když bylo pozdě.

Štěpničková se stala obětí akce nazvané Generální prevence. Falešný byl "zvací" dopis, i převaděč, který ji měl převést přes hranice. Průvodce zmizel ve tmě, ozvaly se výstřely, Štěpničková byla zatčena a odvlečena do pankrácké věznice, kde čekala do 2. prosince 1951 na proces.

O její vině bylo předem rozhodnuto, a tak byl proces rychlý, odbyl se ve dvou dnech. Bývalé herecké kolegyně z Vinohradského divadla měly podepsat petici, ve které žádaly pro Štěpničkovou trest smrti. Soud ji nakonec vyměřil 15 let vězení. Na svobodu se dostala v roce 1960, rehabilitace se jí však dostalo až o 8 let později. Po propuštění z vězení nastoupila do souboru Městského divadla v Kladně (1961–1962), od roku 1962 až do smrti byla členkou pražského Realistického divadla.

Jiřina Štěpničková zemřela 5. září 1985 v Praze, kde podlehla rakovině. Je pochována na Olšanských hřbitovech. V hereckých šlépějích kráčí i její jediný syn Jiří Štěpnička.

Syn Jiřiny Štěpničkové Jiří je dnes populární herec, člen činohry Národního divadla

Když herci hrají herce - Petra Horváthová, Daniel Ondráček, Daniel Bambas, Sabina Remundová, Stanislava Jachnická, Lada Jelínková a Jana Stryková (foto: ČT)

Když herci hrají herce - Marian Roden, Jiří Racek, Lenka Zahradnická, Lukáš Jůza, Tomáš Havlínek, Martin Dusbaba, Viktor Zavadil a Petra Horváthová (foto: ČT)

Past Viktora Polesného sklapne v televizní premiéře v neděli 16. února 2020 ve 20:10.

Komentáře

Neexistují žádné položky.

Komentáře

Jméno(*)
E-mail
Opište kód(*,1)
Komentář(*,2)

*) Údaje označené hvězdičkou a tučným písmem jsou povinné.

1) Pokud se přihlásíte nemusíte vyplňovat některé údaje.

2) Nepřihlášený uživatel nemůže vkládat některé textové prvky - například odkazy.

Chcete-li text v textových polích naformátovat, použijte následující značky:

*Kurzíva* nebo _Kurzíva_

**Tučný text** nebo __Tučný text__

#Nadpis první úrovně

##Nadpis druhé úrovně

Příklad [odkazu](https://filmovamista.cz) na Filmová místa.cz. Vznikne:
Příklad odkazu na Filmová místa.cz.

Nejnavštěvovanější filmy:

Vyhledávání

Filmová místa do kapsy

Nejčerstvější informace

Nahlásit chybu | Autorská práva upravena licencí CC: Creative Commons License Filmová místa.cz 2006 - 2021 | Movieloci.com | Filming-locations.com | Lieuxtournage.fr | Heureka.cz | Paetrik | Fotíme Oba | 0.47