Zvládneme to zaplatit pane Lorenc?

S vaším aktivovaným Adblockerem to bohužel nezvládneme. To máte: redaktoři, programátoři, mobilní aplikace, provoz serveru, domény... a reklamy jsou naším jediným zdrojem příjmů.

Děkujeme, že naše úsilí podpoříte zařazením Filmových míst mezi neblokované weby.

Menu

Jak natočit legendární filmy s Tomášem Holým?

Jak natočit legendární filmy s Tomášem Holým?

Je to příběh naší největší dětské filmové hvězdy, Tomáš Holý. Projdeme spolu, krok za krokem, jeho filmovou kariérou. Je to literatura faktu? O něco méně přesná než literatura faktu, ale přesnější než běžná zábavná knížka. Něco mezi tím. Fakta o Tomášovi a o filmech jsou tak přesná, jak je jen lze po 40 letech ověřit. Na přání svého okolí se autor rozhodl zpracovat i nějaké ty veselé historky nejen z natáčení. Vybral takové, jež spolehlivě pocházejí od lidí, kteří u natáčení prokazatelně byli – protože i veselé historky z natáčení mají nepochybně svoji vypovídací hodnotu. A samozřejmě připojujeme i pár fotografií z rodinného archivu.

Tomáš Holý - Jak jsem točil filmy

Protože nákup knih je teď problematický, objednejte si ji raději v e-shopu

Chtěl bych dál pokračovat ve sbírání materiálů a historek na téma Tomáš Holý, i po vydání knihy. Tady, na těchto stránkách budu publikovat další zajímavosti, které objevím. Do knihy se nevejde všechno a také jsem do její uzávěrky prostě nemohl vyslechnout všechny pamětníky, kteří byli „u toho“. Pokud o někom víte, dejte mi prosím vědět. Pokud znáte nějakou historku s Tomášem, která v knize není, nebo máte nějakou fotku, nebo jiné materiály o Tomášovi, ozvěte se mi. Tomáš byl opravdu jedinečnou osobností a všechny historky, fotky a další dokumenty s ním stojí za uchování pro další generace fanoušků.

To je mým cílem, nesmí zmizet s posledním žijícím pamětníkem!

Tomáš Franke

 Jak dostat tatínka do polepšovny

Filmový záběr

Jak dostat tatínka do polepšovny

Skutečnost - fotografie (10)

Jak dostat tatínka do polepšovny

Detail filmu

Obchod se smíšeným zbožím - Jak dostat tatínka do polepšovny

Ukázka z knihy

Termín filmu byl ohrožen. Jana Preissová bude moci přijet až po šestinedělí, to je v polovině července. A bez ní se dají točit jen horolezecké záběry s Františkem Němcem a s Tomášem. Jestli se ještě něco pokazí, hrozí, že film nestihnou dokončit do Vánoc. Výrobní lhůty a postprodukce byly tenkrát dlouhé.

Celý týden jezdil kameraman Petr Polák s Marií Poledňákovou křížem krážem Českým rájem a hledali vhodná místa natáčení. Vhodnou chalupu ne a ne nejít. Poslední den hledání jedou po polní cestě a kameraman Polák zastavil a se zřejmým úmyslem spěchal ke křoví. Najednou vylezl a mával na Marii, aby šla za ním. Stála tam chaloupka přesně taková, jakou hledali. Teď ještě vypátrat majitele. To se jim povedlo v nedalekých Dobšicích. Majitelé ji chtěli prodat, tak je přemluvili, aby s tím počkali až po prázdninách. Byla postavená roku 1788.

Natáčení bylo tedy posunuto až na začátek července 1978. Tomáš a František Němec už jsou týden na místě. Tým profesionálních horolezců instruktorů jim dává do těla a učí je lézt na skály.

Když Marie Poledňáková dorazila na místo, Tomáš jí skočil do náručí a nadšeně vyprávěl, co všechno už umí.

„Jenom včera jsem se tam nějak zašprcnul a nevěděl jsem, jak dál.“

Samozřejmě chtěla, aby Tomáš tyhle své výroky použil i ve filmu.

Jenže druhý den začalo pršet a nepřestávalo skoro celých 14 dní. Když prší, nesmí se lézt na skály. A na ty pískovcové se nesmí lézt ještě nějaký čas po dešti, aby se pískovec nerozdrolil. Když za 14 dní přijela Jana, nebyl natočený prakticky ani metr filmu. Pak se počasí umoudřilo.

Je pěkný večer, stmívá se. Z křoví vyleze nejprve Vašek, pak tatínek. Oba musí vytáhnout maminku do kopce. Kamera se přemisťuje blíž k chalupě a Vašek se vydává na průzkum. Než se setmí, musí se stihnout ještě záběr na dvoře. Tatínek představuje zpocenou a špinavou mámu dědovi a Vašek se raduje, že má dědu. Záběry se jedou hned na ostro, žádné zkoušky. Tomáš je nepřekonatelný, vše na první dobrou.

Ráno je zle. V krku obrovský knedlík a teplota ke čtyřicítce. Jak se Marie Poledňáková večer brouzdala v mokré trávě, teď má angínu jako hrom. A jestli teď bude ležet v posteli, tak na Vánoce nebude žádný film. Rozhodla se angínu přechodit. Ploužila se po place jako duch.

Když Tomáš viděl, jak jí je zle, i jeho nálada klesla na nulu. Všechny záběry s Tomášem, které natočili ty dva dny, kdy jí bylo nejhůř, se musely později přetočit.

Tomáše Holého známe z jeho filmů jako neuvěřitelné číslo, které vypouští rybníky a ze všeho udělá náležitou blbinu. On sám ale byl velice inteligentní a citlivá bytost. Prostě se nemohl jen tak dívat, jak někdo trpí. Miloval zvířata, hlavně psy a koně. Nedělal rozdíly mezi fanoušky, fotku podepsal každému, kdo o to slušně požádal. Velice mu vadila jakákoliv nespravedlnost. Možná proto se později rozhodl právě pro práva. Až teď si Marie Poledňáková uvědomila, jak ji má Tomáš rád.

Na další den byl naplánován nejakčnější záběr z celého filmu. Maminka nachytá kluky na skále a Tomáš bude slaňovat ze skály. Na place byli prakticky všichni, horolezci, herci, Luděk Sobota měl odjet na dovolenou do zahraničí, prostě se to nedalo odložit.

Cestou na místo bavil Tomáš celý štáb. V autobusu seděl na sklápěcím sedadle pro průvodce a celou cestu nedal mikrofon z ruky. Začalo to hlášením o počasí, jak ho slyšel ráno v rádiu. Tomáš měl fenomenální paměť, vůbec se nemusel učit, většinou mu stačilo, když to slyšel jednou ve škole. Následovaly důvěrné informace o tom, kdo za kým lezl po nočním natáčení oknem. Sám sebe přitom tituloval detektiv Colombo, stejně jako ve filmu. Zvlášť pečlivě si Tomáš podával své dva tatínky. Všichni tak věděli, o kolik skutečný Tomášův tatínek obehrál v kartách toho filmového.

Na place stála sanitka. Marie se vyděsila. Proč všichni předpokládají, že se něco stane? Takový je ale předpis, u podobných záběrů musí být první pomoc. Stejně jako u ohně v divadle musí být hasiči a u filmové honičky zas dopravní policisté.

Když doktor ze sanitky viděl, v jakém je Marie stavu, tak jí vytřel krk jódem. Jako na vojně. Po tom se jí trochu ulevilo a angína se konečně dala na ústup. Rozkřiklo se, že se tu točí pokračování Velryby. Najdi Tomáše Holého bylo ten rok asi nejoblíbenější brannou hrou všech táborů na Hruboskalsku.

Filmový Dračí zub se ve skutečnosti jmenuje Skaut a stojí v oblasti Dračích skal na Hruboskalsku. Původně chtěli použít skutečný Dračí zub, který je nedaleko, ale ten je pro začátečníky v čele s drobným Tomášem příliš obtížný.

Všechny horolezecké záběry opravdu natočili oni dva, vím jen o jednom záběru s dvojníkem. Je to záběr z pohledu stojící maminky, kde vidí nahoře mávajícího a volajícího Vaška s Lubošem. To je nahradil horolezec se svojí dcerou. Když Tomáš slaňuje dolů, je to opravdu on, ale postava, která nahoře drží červené jisticí lano, není herec František Němec, ale opravdový horolezec. I v ostatních záběrech, kde jsou víc než kousek nad zemí, drží jisticí lana ve skutečnosti profesionálové, ne tatínek.

Záběr na vrcholu Dračího zubu se točil na vyhlídce u Lvíčka, kam se dá dojít normálně po cestě.

Za několik dní se točil další horolezecký záběr. Tomáš stojí dole na kameni, rozmotává lano a prozpěvuje si o horolezcích. Tatínek na něj ze shora houkl, aby mu povolil lano, a udělal krok stranou. „Stop, dobrý! Sjedeme to raději ještě jednou.“ Někdy se stane, že v laboratořích záběr zničí. Proto se kromě záběrů, které nelze opakovat, točí všechny záběry nejméně dvakrát. Dokonce i akční záběr s pošťákem a vodníkem, co mu říká Fando, se točil několikrát, k veliké radosti pana Nárožného.

Tomáš znovu rozmotává lano, znovu si prozpěvuje. Tatínek na něj houkne a udělá krok stranou. „Stop!“ Než kameraman stačil vypnout kameru, Františkovi zůstal kus pískovce v ruce. Letěl asi 7 metrů. Naštěstí horolezec profesionál zbrzdil konec pádu jisticím lanem. Dopadl dost nešikovně na kámen a roztrhl si kalhoty na zadku. Spadl v tom okamžiku, kdy měl podle scénáře spadnout. Jenže to měl padat kaskadér a ve střihu, složeném z několika menších, bezpečných pádů.

„Když po mně bude chtít režisér, abych v dabingu řval, když někdo padá, pošlu ho někam. Člověk se tak lekne, že ani nepípne,“ prohlásil, když se vzpamatoval.

Komentáře

statik R

Pěkná beseda, děkuju. Na knihu se moc těším.

2021-03-13 17:09:56

Reagovat

omikron

Dnes večer to bude 31 let...

2021-03-08 14:31:42

Reagovat

omikron

zdenDa napsal:

Na takovéhle pořady, kde se vyprávějí zážitky z natáčení bych mohl koukat pořád. lepší než detektivka. Líbí se mi ta příhoda s cigáry a Hrušínským a taky jak ta paní vypráví o tom, jak jí Tomáš Holý skočil.

To je Monika Kvasničková, ta jediná z nich hraje doteď.

Rozhovor s ní.

Myslíte jak pro ní Tomáš Holý skočil do Berounky? Před rokem o Vánocích jsem mluvil s panem Holým, tatínkem Tomáše. Představte si, že o tom vůbec nevěděl a myslel si, že si tu událost vymyslel bulvár. Byl překvapený, když jsem řekl, že tu historku mám přímo od té zachráněné holky :-) Tomáš byl prostě tak skromný, že se ani vlastnímu tátovi nepochlubil, že zachránil život holce.

2021-03-02 17:02:41

Reagovat

zdenDa

Na takovéhle pořady, kde se vyprávějí zážitky z natáčení bych mohl koukat pořád. lepší než detektivka. Líbí se mi ta příhoda s cigáry a Hrušínským a taky jak ta paní vypráví o tom, jak jí Tomáš Holý skočil.

2021-03-02 16:33:40

Reagovat

Petys

Úžasná beseda, děkuju. Škoda, že televize neudělá takový vzpomínkový pořad, dokud pamětníci ještě jsou :-(

2021-03-01 20:56:43

Reagovat

omikron

A to mnoho nechybělo a to léto by točil tři filmy. Karel Kachyňa totiž chtěl Tomáše do hlavní role ve filmu Zlatí úhoři.

Mimochodem, k tomu neobsazení Tomáše do Zlatých úhořů se váže docela kuriózní historka, kvůli které film málem skončil ve trezoru. Vyprávěl mi ji přímo Martin Mikuláš, který tu roli hraje.

2021-03-01 17:08:21

Reagovat

omikron

jirka napsal:

V dokumentu o Tomášovi někdo vzpomínal, že prý točil dva filmy najednou, že byl ráno na jednom natáčení a odpoledne na druhém.

Jak dostat tatínka do polepšovny a Na pytlácké stezce se asi tak z 1/2 překrývalo. V knize je na konci časová osa natáčení.

2021-03-01 17:04:00

Reagovat

jirka

V dokumentu o Tomášovi někdo vzpomínal, že prý točil dva filmy najednou, že byl ráno na jednom natáčení a odpoledne na druhém.

2021-03-01 14:17:31

Reagovat

omikron

maly33 napsal:

A jak to dopadlo s tím jeho pádem?

Dopadlo to tak, že kulhal, tak ho přítomná sanitka odvezla na rentgen. A tam si ho nechali, ležel asi tři dny s nohou na kladce a měl parádní výron kotníku.

Marie Poledňáková strávila noc nad natáčecím plánem, musela seřadit jeho záběry podle náročnosti. Nejdřív ty kde sedí nebo stojí a nakonec ty, kde poponáší maminku. Říkala, že to odeznívalo pomalu a i při těch záběrech, kde nahání Annu prchající od skály, prý ještě bylo znát. B

2021-03-01 10:42:18

Reagovat

maly33

A jak to dopadlo s tím jeho pádem?

2021-03-01 10:01:12

Reagovat

Komentáře

Jméno(*)
E-mail
Opište kód(*,1)
Komentář(*,2)

*) Údaje označené hvězdičkou a tučným písmem jsou povinné.

1) Pokud se přihlásíte nemusíte vyplňovat některé údaje.

2) Nepřihlášený uživatel nemůže vkládat některé textové prvky - například odkazy.

Chcete-li text v textových polích naformátovat, použijte následující značky:

*Kurzíva* nebo _Kurzíva_

**Tučný text** nebo __Tučný text__

#Nadpis první úrovně

##Nadpis druhé úrovně

Příklad [odkazu](https://filmovamista.cz) na Filmová místa.cz. Vznikne:
Příklad odkazu na Filmová místa.cz.

Nejnavštěvovanější filmy:

Vyhledávání

Filmová místa do kapsy

Nejčerstvější informace

Nahlásit chybu | Autorská práva upravena licencí CC: Creative Commons License Filmová místa.cz 2006 - 2021 | Movieloci.com | Filming-locations.com | Lieuxtournage.fr | Heureka.cz | Paetrik | Fotíme Oba | 1.11