Zvládneme to zaplatit pane Lorenc?

S vaším aktivovaným Adblockerem to bohužel nezvládneme. To máte: redaktoři, programátoři, mobilní aplikace, provoz serveru, domény... a reklamy jsou naším jediným zdrojem příjmů.

Děkujeme, že naše úsilí podpoříte zařazením Filmových míst mezi neblokované weby.

Menu

Tomáš Holý bude mít pamětní desku na domě, kde bydlel. Přijďte ji s námi odhalit

Tomáš Holý bude mít pamětní desku na domě, kde bydlel. Přijďte ji s námi odhalit

Nejlepší český dětský herec Tomáš Holý bude mít pamětní desku na domě, kde strávil většinu svého života. Přijďte ji s námi odhalit.

Tomáš Holý se narodil 17.3.1968 v Praze. Přibližně ve dvou letech se s rodiči přistěhoval do domu na pomezí Nuslí a Pankráce, Petra Rezka 3.

Když chodil do druhé třídy, vzal ho strýc na natáčení komedie Marečku, podejte mi pero! Místo dětského herce, který dostal virózu. Tomáš se před kamerou vůbec nestyděl a dvouminutovou scénku zvládl na výbornou. Tak začala jeho filmová kariéra.

Během následujících šesti let natočil Tomáš 16 filmů a jeden třináctidílný seriál pro Německo.

V devíti letech přišlo první ocenění: Nejlepší herecký výkon na MFF v Panamě, film Setkání v červenci.

Na schvalovací projekci filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, se u známého záběru s puntíkovaným šátkem rozplakal nejobávanější normalizační cenzor v tehdejší Československé televizi.

Jeho filmy mají dodnes, 40 let po své premiéře sledovanost kolem 2 miliónů pokaždé, když jsou reprízovány na celostátní stanici. Z 10 miliónů obyvatel se kolem 20 procent dívá právě na Tomáše. To je sledovanost, o které si v Hollywoodu můžou nechat jenom zdát.

Podle vzpomínek dětských hereckých kolegů měl prý Tomáš úžasnou povahu. Během prvního dne natáčení se sblížil s celým štábem. Když se například na natáčení vyrojil houf venkovských dětí s památníčky, Tomáš nikomu z nich neodsekl a každému tam něco napsal.

Když na natáčení přijeli rodiče jednoho z dětských herců a přivezli s sebou malého, pětiletého brášku, Tomáš se k němu choval přesně tak, jako k Maličkému, ve filmu Ať žijí duchové!

Ty malé filmové honoráře, které Tomáš vydělal, ty si také nenechal pro sebe. Babička mu je ukládala na vkladní knížku. Když se na konci roku 1989 otevřely hranice a bylo možné cestovat, tak Tomáš ty peníze vybral, a dal je svému strýci, tomu, který ho kdysi přivedl k filmu. Aby mohl vidět vytouženou Ameriku.

Tato historka má ale tragický konec. Když se po několika měsících strýc vrátil z Ameriky, z letiště jel rovnou do Nuslí, aby dal Tomášovi dárky, které tam koupil. Tomáš ale už nežil.

Tomáš Holý 8.3.1990 havaroval v autě na silnici mezi Kytlicí a Polevskem, nedaleko Nového Boru. Byl okamžitě mrtvý.

Tomáš byl princ českého filmu. Přijďte mu s námi odhalit jeho pamětní desku

Kdy: 10.6.2021 od 15:00

Kde: Petra Rezka 3, Praha 4

Odkaz do mapy.

Komentáře

Neexistují žádné položky.

Komentáře

Jméno(*)
E-mail
Opište kód(*,1)
Komentář(*,2)

*) Údaje označené hvězdičkou a tučným písmem jsou povinné.

1) Pokud se přihlásíte nemusíte vyplňovat některé údaje.

2) Nepřihlášený uživatel nemůže vkládat některé textové prvky - například odkazy.

Chcete-li text v textových polích naformátovat, použijte následující značky:

*Kurzíva* nebo _Kurzíva_

**Tučný text** nebo __Tučný text__

#Nadpis první úrovně

##Nadpis druhé úrovně

Příklad [odkazu](https://filmovamista.cz) na Filmová místa.cz. Vznikne:
Příklad odkazu na Filmová místa.cz.

Nejnavštěvovanější filmy:

Vyhledávání

Filmová místa do kapsy

Nejčerstvější informace

Nahlásit chybu | Autorská práva upravena licencí CC: Creative Commons License Filmová místa.cz 2006-2023 | Movieloci.com | Filming-locations.com | Lieuxtournage.fr | Krásný Krámek | Paetrik | 1.3