Zvládneme to zaplatit pane Lorenc?

S vaším aktivovaným Adblockerem to bohužel nezvládneme. To máte: redaktoři, programátoři, mobilní aplikace, provoz serveru, domény... a reklamy jsou naším jediným zdrojem příjmů.

Děkujeme, že naše úsilí podpoříte zařazením Filmových míst mezi neblokované weby.

Menu

Dcera autora scénářů Císařův pekař nebo Byl jednou jeden král vydala monografii o Werichovi a jeho ženách

Dcera autora scénářů Císařův pekař nebo Byl jednou jeden král vydala monografii o Werichovi a jeho ženách

Jan Werich, český herec a klíčová osobnost Osvobozeného divadla. Manželka Zdena, dcera Jana a vnučka Zdena řečená Fanča. To byly souputnice v jeho životě, jejich životní příběhy jsou zahaleny mnoha dohady spojenými se životem ve stínu osobnosti hereckého velikána. Pro Wericha byly tyto tři ženy tím nejcennějším, co na světě měl – kromě svého publika. Kniha vychází také z vyprávění autorčina otce, Jiřího Brdečky. Spolu s Werichem napsali scénář k filmům Císařův pekař, Byl jednou jeden král a Až přijde kocour, kterému vdechli život spolu s Vojtěchem Jasným.

Kniha Terezy Brdečkové O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha čtenáře provází třígeneračním příběhem o životním údělu žen a současně odkrývá hluboký vnitřní rozpor umělců v Československu. Historicky první publikace na téma „Werichových žen“ na více než třech stech stranách čerpá z dosud nepublikované exkluzivní rodinné korespondence či z Werichových soukromých deníků. Na jejím vzniku se podílela vnučka Fanča a rodina režiséra Miloše Makovce, všechny pojí osobní přátelství spojené s uměleckým světem a životem na pražské Kampě. Knihu O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha vydalo 22. března nakladatelství Limonádový Joe.

Jan Werich s dcerou Janou v divadle (foto: Vaclav Chochola)

Knížka byla slavnostně přivítána ve Werichově vile na Kampě, v podkrovní místnosti, kde Jan Werich žil a pracoval. Na přítomné zde dýchla atmosféra bohémského života, duch doby a společenství vzácných hostů, kteří už žijí jen v našich myslích. Knížka vznikla dle slov Terezy Brdečkové v období covidové pandemie, prvotní nápad na knížku se zrodil v mysli Zdenky Hulik (rozené Kvapilové), jako posledního žijícího člena rodiny.

Zdenka Werichová a Jan Werich, prvni společné foto (foto: 4press)

Zdrojem monografie O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha bylo její vyprávění dále pak historicky ověřená fakta, Werichovy knihy či televizní a rozhlasové pořady. Část materiálů vychází i z archivu autorky Terezy Brdečkové, z vyprávění a textů jejího otce, scenáristy a výtvarníka Jiřího Brdečky, který se s Werichem znal a spolupracoval s ním. Jiří Trnka ho Werichovi doporučil jako scenáristu, napsali spolu scénář k filmům Císařův pekař, Byl jednou jeden král a spolu s Vojtěchem Jasným ke snímku Až přijde kocour. Brdečka byl na Kampě ,insider‘, k Werichovi tak mohl chodit jako domů, čehož moc nevyužíval. „Werich byl mým rodičům dokonce za svědka na svatbě, byli zkrátka přátelé a rozuměli si. Poslední spoluprací měli být Tři veteráni, ale toho se už ani jeden nedožil. Mám dojem, že mou první schůzku s Fančou domluvil otec po Werichově smrti, roku 1981. V té společnosti panoval zvyk, že si lidé tak trochu navzájem odkazovali své děti a přáli si, aby také zůstali přáteli,“ říká o vztahu svého otce a Jana Wericha autorka knihy Tereza Brdečková.

Jan Werich, vnučka Fanča a Jaroslava Adamová (foto: 4press)

Publikace vychází ze soukromých deníků Jana Wericha. Čilá korespondence mezi oběma ženami probíhala pomocí scanů, emailů a drobných poznámek. Zdenka ze Švýcarska posílala často nedatované dopisy či kresbičky. Za pomoci editora Jana Šulce se rozhodlo, že autentické dopisy v knize se krátit nebudou, neboť mají dobovou vypovídající hodnotu.

Kniha O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha

A tak desítky let zavřené krabice s odkazem Jana Wericha, které ležely ladem kdesi ve Švýcarsku, našly zhodnocení v knížce plné fotografií a dopisů ukazují na dobu, kterou mnozí z nás čtenářů dobře znají. Na kolik se spisovatelce Tereze Brdečkové podařilo podat čtivé a živé svědectví, posoudí čtenář sám.

Komentáře

omikron

Jana Werichová se objeví i v Ať žijí duchové, hraje maminku Boháčka - "Spi, to je jenom osobák".

2022-04-05 11:19:37

Reagovat

Komentáře

Jméno(*)
E-mail
Opište kód(*,1)
Komentář(*,2)

*) Údaje označené hvězdičkou a tučným písmem jsou povinné.

1) Pokud se přihlásíte nemusíte vyplňovat některé údaje.

2) Nepřihlášený uživatel nemůže vkládat některé textové prvky - například odkazy.

Chcete-li text v textových polích naformátovat, použijte následující značky:

*Kurzíva* nebo _Kurzíva_

**Tučný text** nebo __Tučný text__

#Nadpis první úrovně

##Nadpis druhé úrovně

Příklad [odkazu](https://filmovamista.cz) na Filmová místa.cz. Vznikne:
Příklad odkazu na Filmová místa.cz.

Nejnavštěvovanější filmy:

Vyhledávání

Filmová místa do kapsy

Nejčerstvější informace

Nahlásit chybu | Autorská práva upravena licencí CC: Creative Commons License Filmová místa.cz 2006-2024 | Movieloci.com | Lieuxtournage.fr | Krásný Krámek | TH Shop | Paetrik | 1.72